PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siber Aktivistler İş Başında


DişiKartaL
15-06-11, 19:34
Siber Aktivistler İş Başında

[Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.] ([Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.])Dünyaca ünlü Anonymous oluşumu, son zamanlarda Türkiye’de internet alanında yaşanan olaylara kayıtsız kalmadı ve Operation Turkey adında bir hareket başlattı. Twitter ve interaktif sözlüklerde gündem konusu olmuş durumdalar.
Türkiye’de 22 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi beklenen internete yönelik filtre uygulamasını protesto için bazı kamu kurumlarına ”siber saldırı” başlatan Anonymous (Anonim) adlı siber-aktivistler grubu yaptığı açıklamada, ” 14 Haziran gecesi yeniden harekete geçileceğini” bildirdi.
Anonymous grubu, basında haklarında çıkan yüzlerce haber ve söylentiye cevaben bir basın bülteni yayınladı. Grubun Türkiye operasyonu hakkında uzunca bir açıklama yaptığı basın bildirisinde, Anonymous’un hiçbir ülkeye ve hiçbir siyasi görüşe ait olmadığını tekrarlandı.
”Anonymous” adına yapıldığı belirtilen yazılı açıklamada, seçim sürecinde ataklara ara verildiği belirtilerek, bazı medya organlarında ve basın yayın kanallarında gruba yönelik tutuklama haberlerinin yer aldığı anımsatıldı. Açıklamada, şöyle denildi:
”Bu haberlerin göz dağı vermek ve korku yaratmak için yayınlandığına inanıyoruz. Anonymous oluşumu, bu haberleri yalanlamak için bu gece yeniden harekete geçecek. Bu defa bir önceki atak tiplerinden daha yüksek seviyede bir operasyon gerçekleştirilecek ancak herhangi bir sızma ve bilgi çalınması söz konusu olmayacak. Ayrıca bu gece başlayacak operasyonda hedefler son ana kadar açıklanmayacaktır. Operasyonda siyasi sitelere ve basın yayın organlarına ait sitelere atak yapılmaması yönünde karar alınmış olup atakların süresini paylaşamadığımızı belirtmek istiyoruz.”
[Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.] ([Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.])[Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.] ([Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.])[Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.] ([Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.])
Ulaştırma Bakanlığı’ndan Açıklama

Öte yandan, Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet sitelerine saldırı düzenleyen bu grubun, zombi bilgisayarlar üzerinden faaliyet gösterdiğini anlattı.
Anonymous’un, dünyanın her tarafından toplanan hacker’ların oluşturduğu bir grup olduğunu belirten Özeren, ”Yaptıkları şey, tabiri caizse üç şeritlik bir yola, bir anda 10 şeritlik araç trafiği yönlendirmek. Sitelere zarar vermiyor ama yaptıkları bilgi güvenliğini tehdit ettiği için yine de suç. Geçen sefer TİB’e saldırı düzenlendi. Saldırı yapılacağı duyurusunun üzerine, saldırı olacak mı olmayacak mı merakıyla o sitelere girme çabası da internette yoğunluk yaratıyor” ifadelerini kullandı.
Saldırıların Sebebi

22 Ağustos’ta başlanacak uygulamayla internet kullanıcılarından, dört filtreleme paketinden birini seçmeleri istenecek. Uygulamayı protesto için İstanbul’da geçen ay “İnternetime Dokunma” sloganıyla binlerce kişinin katıldığı bir eylem yapılmıştı.Hükümet bu uygulamanın çocukları “internetten gelebilecek tehlikelerden koruyacağını” söylüyor. Fakat uygulamayı eleştiren Anonymous gibi gruplar hükümetin amacının interneti denetim altına almak ve muhalif sesleri bastırmak olduğunu savunuyor. Anonymous 10 Haziran’da Türkiye’deki protestolara destek vermek amacıyla bazı resmi siteleri, aşırı veri yüklemesiyle çökertti.


____ alıntı: [Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir.]ı.net